Кате език - Kâte language

От Уикипедия, Свободната Енциклопедия

Pin
Send
Share
Send

Kâte
Произношение[kɔtɛ]
Роден наПапуа-Нова Гвинея
РегионПолуостров Хуон, Провинция Моробе
Родни говорители
20,000 (2011)[1]
Латински
Езикови кодове
ISO 639-3kmg
Глотологkate1253[2]

Kâte е Папуаски език говорено от около 6000 души в Финшхафен Област на Провинция Моробе, Папуа-Нова Гвинея. Той е част от Finisterre – Huon клон на Транс Нова Гвинея езиково семейство (McElhanon 1975, Ross 2005). Той беше приет за преподаване и мисионна работа сред носители на папуаски езици от Евангелско-лутеранска църква на Папуа Нова Гвинея в началото на 1900-те и едно време имаше до 80 000 говорители на втори език.

Диалекти

Името Kâte означава „гора“, an епитет за вътрешностите на върха на полуостров Хуон, с изключение на хората, живеещи по река Мапе (Flierl и Strauss 1977). Крайбрежните хора на юг, най-вече говорещи Jabêm, се наричат ​​Hâwec „море“, а тези на север, говорещи Momare и Migabac, се наричат ​​Sopâc „трева“. Това бяха по-скоро географски, отколкото езикови имена. Местните глосоними се позовават на по-малки лингвистични единици, които могат да се нарекат диалекти. McElhanon (1974: 16) идентифицира пет диалекта по време на най-ранния мисионен контакт през 1886 г., всеки от които е именуван според начина, по който произнасят обща дума или фраза.

  • Вана („къде?“), Най-южният диалект
  • Wamorâ („защо?“)
  • Mâgobineng („те го казват“) или Bamotâ („защо?“), Почти изчезнали през 1974 г.
  • Парек, вече изчезнал до 1974 г.
  • Wemo („какво?“) Или Wena, приети като мисия lingua franca

Wana и Wemo са почти идентични, но се различават значително от Mâgobineng и Wamorâ, до такава степен, че те могат да се считат за три тясно свързани езика. Parec вероятно е бил преходен диалект между Wemo и Wamorâ. Диалектите Kâte образуват верига със съседните диалекти Mape. Всички диалекти на веригата са изместени от Wemo (Suter 2014: 19).

Фонология

Гласни (правописни)

Kâte различава шест гласни. Гласната в долната част на гърба â (представлява / ɔ /)[3] звучи като гласна на английски закон или трион (Пилхофер 1933: 14). Дължината не е отличителна.

Отпредобратно
Високоiu
Среднадo
Нискааâ

Съгласни (правописни)

Глоталната спирка, написана -° С, се появява само след гласна и Пилхофер първо я описва като гласна характеристика, която отличава, например, бо "захарна тръстика" от boc "много" и si "засаждане" от sic „бульон“. Въпреки това, McElhanon (1974) отбелязва, че крайният глотален стоп е едва фонематичен в диалекта на Wemo, но съответства на по-голямо разнообразие от сричкови крайни съгласни в западната Езици хуон (-p, -t, -k, -m, -n, -ŋ), които се неутрализират (до -c, -ŋ) в източните хуонски езици, включително Kâte. Пилхофер (1933) пише страничната клапа с л, но Schneuker (1962) и Flierl and Strauss (1977) го пишат с r.

Фрикативите е и w и двамата са лабиоданти, според Pilhofer (1933), но билибиални, според Flierl и Strauss (1977). Алвеопалатален z и ʒ са африкати, [ts] и [dz] съответно, но иначе те се моделират като спирките, с изключение на това z се среща само между гласни, докато ʒ първоначално се появява морфема (Flierl and Strauss 1977: xv). Както Pilhofer (1933: 15), така и Flierl and Strauss (1977) описват лабиовеларите q и ɋ като съчленени и едновременно освободени [kp] и [gb], съответно. (Писмото ɋ е къдрава q с закачена опашка, която не може да бъде изобразена правилно, ако липсва в системните шрифтове.)

УстниЛабиовеларЗъболекарскиАлвеопалаталенВеларGlottal
Безмълвен стопстрqт-z-к-° С
Озвучено спиранебɋдʒж
Предназализиранmbŋɋndŋg
Назалнамнŋ
Беззвучен фрикативенесз
Озвучен фрикативенw
Течностr
Приблизителноj

Морфология

Местоимения

Свободни местоимения

За разлика от местоименията в повечето папуаски езици, Kâte свободните местоимения различават приобщаващ и изключителен в 1-во лице, предполагаемо поради Австронезийски влияние. Това разграничение обаче не се запазва при местоименията. Таблицата със свободни местоимения е от Пилхофер (1933: 51-52). Личните местоимения се използват само за означаване на живи същества. Демонстрациите се използват за обозначаване на оживяващи.

Подобно на съществителните, свободните местоимения могат да се появят в позиции на субект или обект в клаузи, въпреки че по-дългата форма на местоименията в единствено число (нони, гоки, еки) може да се появи само в позиция на субекта (Schneuker 1962: 28). Подобно на съществителните имена, свободните местоимения също могат да се появят с посоки с афикси и позиции за маркиране на регистър, както в no-raonec 'от мен'. go-raopec „към теб“, nâhe-hec „с него и мен“, jaŋe tâmiric 'без тях'. Формите в скоби, завършващи на -° С са "категорични местоимения" и могат да се добавят към редовни местоимения, както в върви gahac „вие самите“ или джахе джахач „те самите“.

Свободните местоимения могат също да се добавят към съществителните, за да се посочи (1) число, както в ŋic jaŋe (мъж 3pl) "мъжете" и qaqazu nâŋe (учител 1pl) „ние учители“; (2) категоричност, както в kaokac e (жена 3sg) 'жената'; или (3) лице, както е в qaqazu-ge no (teacher-2sg 1sg) „аз твоят учител“. Свободно местоимение coreferent с главното съществително често маркира края на a относителна клауза и възобновяване на матричното изречение, както в moic monda-o ware-wec e ʒira mi fo-wec (човек в понеделник-при-3sgFPst 3sg тук не спи-3sgFPst) „човекът, който дойде в понеделник, не остана тук“. (Schneuker 1962: 31-32)

Свободни местоименияЕдинствено числоДвойнаМножествено число
1-во лице включителноnâhâcnâŋâc
Ексклузивно от 1 лицене (ni) (nahac)nâhe (nâhâc)nâŋe (nâŋâc)
2-ро лицеgo (ki) (gahac)heohe (haahac)ŋoŋe (ŋaŋac)
3-то лицеe (ki) (jahac)джахе (джахак)jaŋe (jaŋac)

Родови местоимения

Kâte има два вида прономинални генитиви: притежателни суфикси върху съществителни и предложени свободни местоимения, суфиксирани с -ре след крайни гласни или -не след формуляри, завършващи на -° С (глотална спирка) (Pilhofer 1933: 54-57; Schneuker 1962: 27-32). Последната наставка наподобява неизменната -не което превръща съществителните в прилагателни, както в opâ "вода"> opâ-ne „воднист“, хулили 'дъга'> хулили-не „цвят на дъга“, hâmoc "смърт"> hâmoc-ne „мъртъв“, или fiuc "кражба"> fiuc-ne „крадец“ (Пилхофер 1933: 49). Примерите за предполагаеми притежателни местоимения включват не-фик 'моята къща'; няма nahac-ne фик „моята собствена къща“; e-re hâmu „кокосовата му палма“; jaŋe-re wiak „тяхната загриженост / материя“ (Schneuker 1962: 28).

Притежаващо суфиксиЕдинствено числоДвойнаМножествено число
1-во лице-нане-nâhec-nâŋec
2-ро лице-ge-ŋekic-ŋeŋic
3-то лице-ticne / -ne-jekic-jeŋic

Директни суфикси на обекти

Директен обект (винително) суфиксите идват между глаголните основи и суфиксите за маркиране на субекта. Простите гласни окончателни глаголни стъбла задължително се прикрепват с -° С преди винителни суфикси, с изключение на случаите, когато суфиксът на обект от 3-то лице единствено число е нула. Сравнете mamac-zi hone-c-gu-wec „баща ме видя“ срещу mamac-zi hone-wec „баща го видя / я“. (Pilhofer 1933: 38-43; Schneuker 1962: 29-30)

Винително суфиксиЕдинствено числоДвойнаМножествено число
1-во лице- (в) ну-- (c) nâfo-- (в)
2-ро лице- (в) gu-- (в) faofa-- (в) paopa-
3-то лице- -- (в) jofa-- (в) jopa-
  • Naru e ŋokac jajahec bafi-c-jofa-wec.
  • (момиче 3sg жена две помощ-c-3duAcc-3sgFPst)
  • "Момичето помогна на две жени." (Шнайкер 1962: 30)

Индиректни суфикси на обекти

Непряк обект (дателен) суфиксите идват между дативните глаголни основи и суфиксите за маркиране на субекта (Pilhofer 1933: 40-43; Schneuker 1962: 30),

Дативен суфиксиЕдинствено числоДвойнаМножествено число
1-во лице-наре--nâcte--nâre-
2-ро лице-гаре--ŋacte--ŋаре-
3-то лице-cne--jacte--jare-
  • Neŋgoc-ge-zi nânâ ba-ware-gare-wec мен?
  • (майка-2sg-Erg храна задръжте-дойде-2sgDat-3sgFPst въпрос)
  • Майка ти донесе ли ти храна? (Шнайкер 1962: 31)

Глаголна морфология

Заключителни (независими) глаголи

Всеки краен независим глагол е суфикс, за да се покаже напрегнат и граматично лице на субекта. Има пет времеви форми: присъства, близо до минало, далечно минало, близко бъдеще, и далеч бъдеще. Анимиране субектите са маркирани за трима лица (1-ви, 2-ри, 3-ти) и трима числа (единствено число, двойно, множествено число), въпреки че едни и същи суфикси се използват както за 2-ро, така и за 3-то лице двойствено и множествено число. Неживите обекти са маркирани само като 3-то лице в единствено число. Трайно аспект може да се предаде чрез добавяне -е- преди маркера за сегашно време или -ju- преди маркера за близко минало време. Две горчива настроенията могат да бъдат сигнализирани чрез изваждане на финал -mu от наставката за близко бъдеще (за да се получат по-незабавни отговори) или заместване на различен, но подобен набор от крайни маркери на темата (за да се получат отговори за по-дълги срокове). (Пилхофер 1933: 26-32)

Сегашно време (± дуратив -e-)Единствено числоДвойнаМножествено число
1-во лице- (д) копак- (д) коперек- (д) „гопен“
2-ро лице- (д) komec / -kic- (д) kopirec- (д) „гопи“
3-то лице- (д) kac- (д) kopirec- (д) „гопи“
Близо минало време (± дуратив -ju-)Единствено числоДвойнаМножествено число
1-во лице- (ju) pac- (ju) perec- (ju) mbeneŋ
2-ро лице- (ju) mec- (ju) pirec- (ju) mbieŋ
3-то лице- (ju) jec- (ju) pirec- (ju) mbieŋ
Далечно минало времеЕдинствено числоДвойнаМножествено число
1-во лице-po-пец-мбеŋ
2-ро лице-меŋ-пик-mbiŋ
3-то лице-век-пик-mbiŋ
Близо бъдеще време (> роднина без -mu)Единствено числоДвойнаМножествено число
1-во лице-пе-му-nac-mu-наŋ-му
2-ро лице-c-mu-нич-му-ниŋ-му
3-то лице-oc-mu-нич-му-ниŋ-му
Далечно бъдеще (рядко използвано)Единствено числоДвойнаМножествено число
1-во лице-zo-kopac-zo-koperec-nʒo-ŋгопенŋ
2-ро лице-zo-komec / -zo-kic-zo-kopirec-nʒo-ŋgopieŋ
3-то лице-zo-kac-zo-kopirec-nʒo-ŋgopieŋ
Далечно бъдеще горчиваЕдинствено числоДвойнаМножествено число
1-во лице-ze-pac-ze-perec-nʒe-peneŋ
2-ро лице-ze-mec-ze-pirec-nʒe-pieŋ
3-то лице-ze-jec-ze-pirec-nʒe-pieŋ

Медиални (зависими) глаголи

Kâte показва канонично превключвател-препратка (SR) глаголна морфология. Координатно зависимите (клауза-медиални) глаголи не са маркирани за време (или настроение), а само за това дали действията им са последователни, едновременни или продължителни по отношение на следващия глагол във веригата на клаузите SR. Ако предметът е същият (SS) като този на следващия глагол, неговото лице и номер не са маркирани. Глаголите се суфиксират за лице и число само когато темата им се промени (DS). Един зависим глагол може да бъде маркиран както за продължително, така и за едновременно, ако продължителността му е достатъчно удължена, за да се припокрие с началото на събитието, описано от следващата клауза. (Pilhofer 1933: 35-36) Примерите идват от Schneuker (1962).

Суфикси със същия предмет (SS)
Последователен (Seq)-râ
Едновременно (Sim)-хук
Durative (Dur)-ку
  • Hata-o ra-huc homa moc hone-po.
  • (road-on go-SimSS snake one see-1sgFPst)
  • „Тръгвайки по пътя, видях змия.“ (1962: 98)
Последователна промяна на обекта (SeqDS)Единствено числоДвойнаМножествено число
1-во лице-пе-пере-пене
2-ро лице-те-пир-пие
3-то лице- аз-пир-пие
  • Hoe he-me gie behe-mbeneŋ.
  • (дъжд хит-Seq3sg работа изоставяне-1plPst)
  • "Ние напускаме работата, когато вали." (1962: 115)
Едновременна промяна на обекта (SimDS)Единствено числоДвойнаМножествено число
1-во лице-ха-пе-ха-пере-ха-пене
2-ро лице-ha (ŋ) -tec-ха-пире-ха-пай
3-то лице-ха-мен-ха-пире-ха-пай
  • Отидете gie-o ju-haŋ-tec necgoc-ge-zi ware-jec.
  • (2sg work-at stay-Sim-2sg mother-2sg-Erg come-3sgPst)
  • - Майка ти дойде, докато бяхте на работа. (1962: 105)
Продължителна промяна на обекта (DurDS)Единствено числоДвойнаМножествено число
1-во лице-ку-пе-ку-пере-ку-пене
2-ро лице-ку-те-ку-пире-ку-пай
3-то лице-ку-ме-ку-пире-ку-пай
  • Мотика той-ку-ме хата сакоре-век.
  • (дъжд удари-Dur-3sg път go.bad-3sgFPst)
  • "Дъждът валеше дълго и пътят стана в бъркотия." (1962: 123)
Продължителна / едновременна смяна на обекта (DurSimDS)Единствено числоДвойнаМножествено число
1-во лице-ку-ха-пе-ку-ха-пере-ку-ха-пене
2-ро лице-ку-ха-те-ку-ха-пире-ку-ха-пай
3-то лице-ку-ха-мен-ку-ха-пире-ку-ха-пай
  • Woŋec ŋe-ku-ha-pe fisi-mbiŋ.
  • (изчакайте престой-Dur-Sim-1sg пристигане-3sgFPst)
  • "След като чаках дълго време, той се появи." (1933: 36)

Други словесни афикси

Адвербиални афикси

Малък клас адвербиални усилващи афикси могат да бъдат добавени преди окончателни флективни суфикси (Pilhofer 1933: 81-82). Примерите включват -fâre- 'всички заедно'; -jâmbâŋke- „наистина“; -хамо- „добре, добре“; saricke- „добре, умело“; Sanaŋke- „твърдо, постоянно“; - (б) ipie- „напразно, напразно“. Следват примери за изречения от Schneuker (1962: 154-158).

  • Няма motec jaza-fâre-pac (1sg boy tell-all-1sgPst) „Казах на всички момчета“.
  • Motec jaŋe mamasiri e-jâmbâŋke-mbiŋ (момче 3pl play do-really-3plFPst) „Момчетата наистина играха.“
  • Nânâ mi ʒâ-hâmo-kac (храна не се готви старателно-3sgPres) „Храната не се готви старателно.“
  • Fic kecʒi-zi ŋe-sanaŋke-ocmu (house this-Erg last-permanently-3sgFut) 'Тази къща ще продължи вечно.'
  • Soŋaŋ-zi dâŋ mu-ipie-wec (старейшина-Erg word speak-in.vain-3sgFPst) 'Старейшината говори напразно.'

Еволюция

По-долу има някои рефлекси на Kâte (диалект Wemo) на прото-Транс-Нова Гвинея предложено от Паули (2012):[4]

прото-Транс-Нова ГвинеяKâte (диалект на Wemo)
* ma- ‘NEG clitic’ми
* masi ‘сирак’mɔsiŋ
* аз (l, n) e ‘език’(na) азŋ
* mundun ‘вътрешни органи’munduŋ ‘яйце’
* mV (k, ŋ) V [C] + t (e, i) - „повръщане“maŋuzo
* (m, mb) elak ‘светлина, мълния’bɔriʔ ‘блясък, светкавица и т.н.’
* amu ‘гърда’ameʔ
* [nd, s] umu [n, t] V ‘коса’tsiminuŋ ‘твърда груба коса’
* kumV- ‘умре’hɔmozo
* niman ‘въшка’imeŋ
* на ‘1SG’не
* na- ‘ям’nɔ-
* ni ‘1PL’ne (n) „1PL“, ne (t) „2DL“
* kan (a, e) ne ‘ляво (странично)’(?) kpana
* mundun ‘вътрешни органи’munduŋ ‘яйце’
* iman ‘въшка’imeŋ
* mbalaŋ ‘пламък’bɔruŋ
* mb (i, u) t (i, u) C ‘нокът’butoŋ
* mbeŋga (-masi) ‘сирак’bekɔ ‘вдовица и дете’
* sambV ‘облак’sambɔŋ ‘небе’
* mbena ‘ръка’мен
* (mb, p) ututu- ‘да летя’(?) fururuʔ
* si (mb, p) при [V] ‘слюнка’тофеʔ
* tVk- ‘отрязване, отрязване’tɔʔ (не)
* (nd, t) a- ‘вземете’ломедиален
* mundun ‘вътрешни органи’munduŋ ‘вътрешен жълтък от яйце’
* (ŋg, k) atata ‘сух’(?) kereŋke
* sambV ‘облак’sambɔŋ ‘небе’
* masi ‘вдовица’masiŋ
* si (mb, p) при [V] ‘слюнка’(?) tofeʔ
* ‘ga ‘2SG’отивам
* mbeŋga (-masi) ‘сирак’bekɔ ‘вдовица и дете’
* kumV- ‘умре’hɔmo
* ka (m, mb) (a, u) на ‘камък’(?) kpana
* kV (mb, p) (i, u) t (i, u) ‘глава’(?) kpit (seʔ)
* (m, mb) elak ‘светлина, мълния’bɔriʔ ‘блясък, светкавица и т.н.’

Препратки

  1. ^ Kâte в Етнолог (18-то издание, 2015)
  2. ^ Хамарстрьом, Харалд; Форкел, Робърт; Хаспелмат, Мартин, изд. (2017). "Кейт". Glottolog 3.0. Йена, Германия: Институт за наука за човешката история Макс Планк.
  3. ^ Хич, Дъг (2017). „Гласни пространства и системи“. Работни статии по лингвистика в Торонто (TWPL). 38: 34 - чрез SemanticScholar.
  4. ^ Паули, Андрю (2012). Хамарстрьом, Харалд; ван ден Хойвел, Уилко (съст.). „Колко реконструируема е прото Транс Нова Гвинея? Проблеми, напредък, перспективи“. История, контакти и класификация на папуанските езици. Порт Морсби, Папуа Нова Гвинея: Лингвистично общество на Папуа Нова Гвинея (Език и лингвистика в Меланезия, Специален брой 2012: Част I): 88–164. hdl:1885/38602. ISSN 0023-1959.
  • Flierl, Wilhelm и Hermann Strauss, eds. (1977). Речник на Kâte. Серия C-41. Канбера: Тихоокеанска лингвистика.
  • McElhanon, K. A. (1974). Глоталната спирка в Kâte. Кивунг 7: 16-22.
  • McElhanon, K.A. (1975). Езици от Североизточна Транс Нова Гвинея. В „Езици и изучаване на езици в Нова Гвинея, том 1: Папуаски езици и езиковата сцена на Нова Гвинея“, изд. от S.A.Wurm, стр. 527-567. Канбера: Тихоокеанска лингвистика.
  • Пилхофер, Г. (1933). Grammatik der Kâte-Sprache в Нойгинея. Vierzehntes Beiheft zur Zeitschrift für Eingeborenen-Sprachen. Берлин: Дитрих Раймер.
  • Пилхофер, Г. (1953). Речник на езика Кате. Madang: Lutheran Mission Press.
  • Рос, Малкълм (2005). „Местоименията като предварителна диагностика за групиране на папуаски езици“. В Андрю Паули; Робърт Атънбъроу; Робин Хид; Джак Голсън (ред.). Папуанско минало: културни, езикови и биологични истории на народите, говорещи папуас. Канбера: Тихоокеанска лингвистика. с. 15–66. ISBN 0858835622. OCLC 67292782.
  • Шнайкер, Карл Л. (1962). Наръчник за езика на Kâte. Madang: Lutheran Mission Press.
  • Сътър, Едгар. (2010). Незадължително ергатива в Kâte В Пътешествие през австронезийско и папуанско езиково и културно пространство: Доклади в чест на Андрю Паули, изд. от Джон Боудън, Николаус П. Химелман и Малкълм Рос, стр. 423-437. Канбера: Тихоокеанска лингвистика.
  • Suter, Edgar (2014). Kâte he 'hit' и qa 'hit': проучване по лексикология. „Език и лингвистика в Меланезия“ 32.1: 18-57.

външни връзки

Pin
Send
Share
Send